top of page

ZRABOWANE DZIECI / GERAUBTE KINDER


Kim jesteśmy? Dokąd podążamy? Jak mamy zorganizować swoje życie, aby było udane i szczęśliwe? Wszyscy zadajemy sobie te pytania, a odpowiedzi możemy szukać tylko wtedy, gdy będziemy znali odpowiedź na pytania zasadnicze, będące podstawą wszystkich kolejnych: skąd pochodzimy? Jakie są nasze korzenie? Większość ludzi urodzonych po drugiej wojnie światowej zna odpowiedź na te pytania. 300.000 przymusowo zniemczonych, polskich dzieci jej nie zna. 300.000 dramatów. 300.000 istnień.

W 100-lecie niepodległości naszego państwa Petruk - sztuka tłumaczenia zdecydowało uczcić to wydarzenie w szczególny sposób - stając się partnerem konferencji naukowej „Zrabowane dzieci / geraubte Kinder”. Konferencja organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jest zwieńczeniem wieloletniego projektu dziennikarzy Interii/Deutsche Welle mającego na celu przybliżenie dramatu polskich dzieci przymusowo wywiezionych do Niemiec w celu germanizacji. Większość z nich nie wie, że są Polakami, a nieliczni dowiedzieli się o tym niedawno.

Wspierając to wydarzenie pragniemy nie tylko zwrócić uwagę na zagadnienie wymagające dalszej pracy naukowej, lecz przede wszystkim upamiętnić naszych rodaków, którzy może chcieliby świętować 100-lecie niepodległości swojego kraju ale, nie z własnej winy, tego czynić nie mogą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Tagi:

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page