top of page

POMPA FUNEBRIS KSIĄŻĄT Z DYNASTII GRYFITÓW

Od zarania wieków pochówki i pogrzeby fascynowały ludzi. Tym bardziej, gdy dotyczyły najważniejszych osób w państwie i były świętowane w ramach uroczystości publicznych. Z pewnością do najciekawszych uroczystości tego typu w Księstwie Pomorskim należały pochówki władców z dynastii Gryfitów. Najokazalsze z nich odbywały się w Szczecinie gromadząc tłumy mieszkańców, przyjezdnych oraz przedstawicieli wszystkich warstw społecznych. Dzisiaj możemy jedynie wyobrazić sobie przepych, teatralność i okazałość tych uroczystości.

Zapewne ułatwi nam to wystawa prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich. W odrestaurowanej krypcie grzebalnej eksponowanych jest sześć sarkofagów książąt Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I, Ulryka I i Bogusława XIV, a wystawa przybliża zwyczaje związane z ceremoniałami pogrzebowymi Gryfitów.

Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do uczestniczenia w tym bardzo ciekawym przedsięwzięciu. Do powstającego katalogu ekspozycji tłumaczymy streszczenia artykułów na język niemiecki. Mimo, iż w przeszłości tłumaczyliśmy liczne publikacje dotyczące dynastii Gryfitów, to jednak temat ceremoniałów pogrzebowych pojawiał się jedynie na marginesie. Tym razem ponownie możemy wkroczyć w fascynującą tematykę Księstwa Pomorskiego i znów zanurzyć się w kolejny rozdział jego nadzwyczajnej historii. Tłumaczenie wymaga zapoznania się ze szczegółami ceremoniałów funeralnych, z towarzyszącą im terminologią, lecz nader wszystko zrozumienia ich znaczenia. Bowiem tylko wtedy tłumacz będzie mógł wyrazić piękno wielopłaszczyznowej teatralności tego zwyczaju w sposób godny jego istocie.

Jako przedsmak w oczekiwaniu na katalog polecamy film Pompa Funebris udostępniony przez Zamek Książąt Pomorskich:

#Gryfici #KsięstwoPomorskie #PompaFunebris #Szczecin

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Tagi:

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page