top of page

Emmanuel Zimmer: Albendorf - Wambierzyce

Dolny Śląsk – jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie z bardzo bogatą przeszłością kulturową, historyczną i artystyczną, będącą konglomeratem wielonarodowej spuścizny. Od początku istnienia naszego biura, tłumaczenia związane ze sztuką i historią Dolnego Śląska zajmowały szczególne miejsce w naszym sercu. Dlatego z wielką radością i dumą podjęliśmy się przekładu książki byłego proboszcza Wambierzyc, księdza Emanuela Zimmera (1866–1935). Książka, wydana pierwotnie w 1898 roku, doczekała się drugiej, zaktualizowanej edycji, która jednak nie była nigdy publikowana i tłumaczona na język polski. To dzieło stanowi nie tylko nieoceniony dokument historii Wambierzyc i powiatu Kłodzkiego spisany przez naocznego świadka pod koniec XIX oraz na początku XX wieku, lecz umożliwia niezwykle ciekawą i fascynującą podróż w przeszłość tych regionów.

Od strony translatorskiej tłumaczenie tego działa stanowi duże wyzwanie. Manuskrypt drugiej edycji książki jest po części napisany odręcznie. Autor nawiązuje do bardzo bogatej przeszłości Wambierzyc oraz Kłodzka stosując przy tym słownictwo już dzisiaj nieużywane. Ponadto wiele miejsc i miejscowości wymienianych w tekście już nie istnieje. Tłumaczenie tej książki stanowi dla tłumacza podróż w przeszłość Dolnego Śląska do krainy, której dzisiaj już nie ma. Podróż opisana przepięknym, zapomnianym językiem. Podróż, która powinna zafascynować każdego czytelnika.

Ks. Emanuel Zimmer opisuje swoją pracę następującymi słowami „Wyrażam nadzieję, że ta książka, publikowana w zenicie mojego życia, spotka się z takim samym przyjaznym odbiorem, z jakim swego czasu spotkała się moja pierwsza publikacja.”.

Publikacja książki jest planowana na 2018 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Tagi:

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page